IFS ומיידפולנס

מיינדפולנס, או קשיבות פנימית, הינה היכולת להתמקד ולהיות מודע לתחושות, לרגשות, למחשבות או לחוויות הגופניות הנוכחות ברגע הזה. זוהי טכניקה טיפולית הבנוייה על התכנסות פנימית, הפניית הקשב פנימה, בהוויה של נוכחות עצמית מיטיבה.

מסורות בודהיסטיות מסבירות כי לכל אדם, גם אלה החווים סערות פנימיות קשות, יש את היכולת להכנס למרחב פנימי ולהבחין במחשבות ורגשות, להפריד עצמם מתחושות אלו ולא להיות מוצפים בהם. המסוגלות הנפשית הזו לנהל "מערכת יחסים" מבינה ומכילה עם תחושותינו הפנימיות, מאפשרת ומביאה לחוויה של רוגע, שלווה, הבנה  וקבלה פנימית. זוהי היכולת הפנימית ל"החזקה" ו"אחזקה".

עבודה פנימית ע"פ מודל ה- IFS אינה מסתפקת בהבנה וקבלה של הכאב האנושי. זוהי עבודה המאפשרת בנוסף להתבוננות העצמית גם התמרה (טרנספורמציה), החלמה וריפוי של כאב האשמה, הבושה והעצב. איננו מסתפקים בהתבוננות פאסיבית וקבלה של הכאב. אנו שואפים לפעולה שכולה שיתוף וכוונה, צמידות וחיבור, הארה ורפואה.

לקריאה נוספת:

http://www2.psychotherapynetworker.org
/symposium/2016/404504-when-meditation-isnt-enough/

 

סידרת הרצאות חינמית (באנגלית): העוצמה שבמודל ה- IFS ככלי שינוי מקצועי ואישי:

https://internalfamilysystems.
leadpages.co/video-register2/

 

מדיטציה לדוגמא

קחו כמה נשימות עמוקות. שימו לב לנשימה שלכם. שימו לב לכל שאיפה ולכל נשיפה.

סרקו ובדקו את גופכם והבחינו בנקודות לחץ, עומס, אי נעימות או כאב.

שימו לב למחשבות, לתחושות, לרגשות, או למקומות של חוסר סובלנות, קהות חושים, עירפול, או כל דבר אחר שאינו מרגיש כאילו אתם עצמכם.

תוך כדי הסריקה, בחרו באחד מן המקומות הלא נוחים האלה, והחלו להתמקד בו בעדינות. התמקדו במקום זה בגוף או במחשבה – תוך כדי כך שאתם ממשיכים לנשום נשימות עמוקות.

וכשאתם שמים לב למקום זה, לחלק הזה, תראו אם אתם יכולים לסייע לו לשים לב לכך שאינו לבד. שאתם נוכחים עימו. שאתם מסייעים לו.

ואם זה אפשרי, ואל תאלצו שום דבר, שילחו אנרגיה של אהבה, של חום וקבלה למקום זה, בגוף או בנפש שלכם. תוכלו גם לשלוח אליו מילות עידוד ונחמה או מילות תמיכה. או אולי אפילו לנשום לתוך החלק הזה, כשאתם משתמשים בראות שלכם כבמפוח. או שפשוט תנסו בדרך זו או אחרת להרגיע את המקום הזה בתוככם.

תוך כדי כך שאתם שולחים אל המקום הזה אנרגיה של הבנה, קבלה, ואהבה, תוך כדי שאתם שולחים מילות ניחום, עידוד ותמיכה, או תוך כדי נשימות עמוקות אל תוכו – יתכן ותתחילו לחוש רגיעה. תבחינו שמתרחש שינוי, ולו קטן, במקום זה בתוככם.

אתם תבחינו במעט יותר מרחב פנימי. במעט יותר פתיחות. חלקים אחרים מסביב עלולים להישאר כפי שהם. לא להשתנות. וזה בסדר. זה רק אומר שהם צריכים עוד תשומת לב לפני שהם נרגעים. יתכן שהם צריכים שבנקודה כלשהי אתם תשמעו עוד ממה שהם רוצים לספר. ותוכלו להבטיח, ואף לקבוע מועד נוסף לחיבור הפנימי אליהם. לזמן שבו תוכלו להקשיב להם, להתחבר אליהם, להתבונן עליהם בסקרנות ובפתיחות.

כך תוכלו להתחבר באופן יומיומי ורגעי אל חלקים שלוקחים מקום, ברגש, במחשבה ובגוף, ולסייע להם להירגע. וזה הופך למין תירגול שכזה. וככל שתתרגלו, תמצאו שאתם יכולים לבלות זמן רב יותר כשאתם מחוברים לעצמכם.

וכשהזמן מתאים – התחילו להעביר את המיקוד מהגוף והנפש אל החוץ. חיזרו אל הכאן והעכשיו בעדינות ובאיטיות. עיזרו לחלקים להכיר ולבטוח בהנהגה שלכם, בנוכחות הפנימית שלכם.