אודות מודל ה-IFS

 

מהו מודל ה-IFS

מודל ה- Internal Family Systems) IFS) של דר' ריצ'ארד שוורץ הינו מודל פסיכולוגי המייצג גישה טיפולית חדשנית, המבוססת על עקרון ריבוי הצדדים בנפש והמשלבת בתוכה ראייה מערכתית, כמו-משפחתית. מודל זה מתאר את האישיות כמורכבת מחלקים שונים, בעלי תפקידים שונים. אולם בעיקר, ישנו הגרעין, המרכז, הוא ה- Self, "העצמי", המהווה מנהיג פנימי מנחה ומדריך, מלווה ותומך במערכת כולה.

מהי מטרת הטיפול על פי המודל

מטרת הטיפול בגישת ה- IFS הינה להביא את המערכת הפנימית להרמוניה ולעזור לאדם למצוא ולחזק את ה"אני" האמיתי שלו, את ה- Self, זה שמעבר לפחדים ולחששות. כך, ה"עצמי" יוכל להנהיג את המערכת הפנימית, והאדם יוכל לנהל את חייו מתוך הקול הפנימי והאותנטי שלו, מתוך העצמיות האמיתית שלו.

מה מייחד את המודל הזה

גישת ה- IFS הנה גישה הומניסטית וחיובית המדגישה את הכוחות שבאדם. היא ייחודית בהתייחסותה למערך האישיות בצורה מכבדת ומוקירה הנותנת את תשומת הלב לכל חלק וחלק, ומפחיתה את התנגדויות המטופל. זהו מודל גמיש אשר משמש כטיפול לטראומות ויחד עם זאת אוצר בתוכו אין סוף אפשרויות ליישום כמודל טיפולי לאוכלוסיות רחבות.

העבודה בגישה זו נעשית מתוך כבוד רב לכל החלקים. אין חלקים רעים. אפילו חלקים קיצוניים ומסוכנים הם חלקים שמנסים לעשות את תפקידם נאמנה, ולהגן מפני כאב ופגיעה. המטרה היא לא לחסל או להעלים חלקים, שכן הם חלק אינטגראלי מאיתנו, אלא להרגיע אותם ולעזור להם להשתנות.

כיצד ניתן להשתמש במודל ה-IFS  ?

גישת ה- IFS אינה רק מודל טיפולי לאנשים במצוקה, היא גם מעניקה כלים ותובנות לחיים טובים, עשירים ונכונים לנו יותר. ה- IFS הינו מודל שניתן ללמד וליישם בכל מערך אנושי – יחידים, זוגות, משפחות, קבוצות מסוגים שונים, ארגונים ומקומות עבודה. התהליכים שהגישה מאפשרת יוצרים מסגרת של בטחון, קירבה ואמפתיה בין אנשים. במסגרת בטוחה זו נוצרת הידברות כנה ועמוקה יותר בין המשתתפים ומתאפשרים שינויים עמוקים וארוכי טווח.

גישת ה- IFS מתאימה מאוד לשילוב עם כלים טיפוליים שונים כמו אמנות, תנועה, פסיכודרמה, דמיון מודרך ועוד, אשר מאפשרים למטופל להתחבר ולעבוד עם החלקים השונים בדרכים חווייתיות מגוונות. המודל הוא הוליסטי בגישתו ומתייחס לחיבור בין חלקי הנפש השונים ובין הגוף אשר "מחזיק ומאכסן" אותם. החוויות והתחושות הגופניות של המטופל משמשות כדרך לאתר, להתחבר ולטפל בחלקי הנפש השונים.

מה אומרים מטופלים שחוו טיפול לפי מודל ה-IFS

  • "הטיפול עזר לי למצוא כוחות ריפוי בתוך עצמי, שלא ידעתי על קיומם קודם. למדתי להכיר את המקום הפנימי שהוא ה"עצמי" העמוק שלי. מתוך המקום הזה למדתי להכיר את כל החלקים שלי ולעזור להם. לא ידעתי בעבר עד כמה אני יכול לסמוך על עצמי, כפי שאני יודע עכשו. הודות לידיעה הזו אני חושש פחות להתעמת ולהתמודד עם מצבים מאתגרים, אני יודע שהמנהיגות הפנימית שפיתחתי תנחה אותי. אני מרגיש נוכח יותר בחיי, מאוזן ומחובר..."

ד.ל.

  • "התהליך הטיפולי שעברתי עימת אותי עם טראומות קשות בעברי, טראומות שניסיתי להדחיק במשך שנים אך הן השפיעו על חיי באינספור דרכים. הטיפול היה עדין אך יעיל ביותר. אני מרגישה שהגישה היחודית של ה-IFS איפשרה למטפלת שלי ללוות אותי לאורך תקופה ממושכת ולתת לי תקווה אמיתית גם ברגעים קשים מאוד. פצעי העבר עברו תהליך של ריפוי תוך כדי חיבור לכוחות נפש שלא היו נגישים לי עד אז. יש לי היום יכולת לנהל את חיי ממקום בריא ושלם יותר, מתוך אמונה בכוחותי ובערכי".

ה.פ.

מה אומרים מטפלים שהתנסו במודל ה-IFS

  • "למידת מודל ה-IFS אפשרה לי התבוננות חדשה על כל התהליך הטיפולי וההתנהגות האנושית. שימוש במודל וחשיבה על פיו עזרה לי להתפתח כמטפל, ותרמה לצמיחתי האישית כאדם...
  • מצאתי שמודל ה-IFS מאפשר עבודה מעמיקה בכל הרבדים של הנפש, בזמן קצר יחסית, ואני מוצא יתרון גדול בה בשל כך בהשוואה למודלים אחרים".

יואב ברטוב, מטפל פרטני, זוגי ומשפחתי  

  • "למידת מודל ה-IFS גרמה לעבודתי הטיפולית לעלות מדרגה. המודל הוא פשוט ומורכב בו זמנית, הוא מכבד ולא מתמקד בקיטלוג פתולוגיות. מצאתי שהמודל יעיל".  מ. ג. מטפלת פרטנית, זוגית ומשפחתית, מדריכה מוסמכת
  • "ה-IFS העניק לי מפה מקיפה להבנת עולמם הפנימי של מטופלי. המודל מאפשר לי לעבוד בצורה מאורגנת ולהתייחס לכל החלקים של המטופל מתוך חמלה ואמפטיה כנים. בעיני, זהו פשוט מודל הגיוני. זוהי גישה המאפשרת ריפוי משמעותי ואנשים מתחברים ומגיבים לתהליך באופן אינטואיטיבי ועמוק...
  • ומעל לכל, ה-IFS מלמד אנשים כיצד לחיות חיים ממוקדים, מתוך מנהיגות פנימית, וכיצד לפגוש כל רגע בחיים, גם כאשר הוא קשה, מתוך נוכחות, עמידות ועוצמה".   

ד. ל. מטפל פרטני, זוגי ומשפחתי, רב מוסמך